Formandens beretning

Ved sidste generalforsamling truede lukningen af cafeteriaet og dermed grundlaget for klubbens sociale liv. Takket være et fantastisk samarbejde mellem de andre klubber og med stor hjælp fra HRØ, lykkedes det rent faktisk at få påvirket den politiske beslutning, så Vanløsehallerne blev et af de fire anlæg som fik bevilget midler til bemanding. Vi troede at alt var fryd og gammen og så frem til at man fra kommunens side nu, som lovet, fandt en løsning der gjorde at vi kunne fortsætte med at Ole og Lars kunne passe på os og samtidig passe cafeteriaet. Desværre ser det ud til at det alligevel ikke skal være så nemt, så vi kæmper på andet år videre for at vi kan bibeholde det vi mener er byens bedste løsning i forhold til at skabe tryghed på idrætsanlæggene. 

På det sportslige plan har det været det mest besynderlige år jeg har oplevet i mine over 45 år i håndboldsporten. Jeg har aldrig nogensinde været afskåret fra at spille håndbold i flere måneder. Selv når man har været skadet, har man jo altid kunnet møde sine klubkammerater i hallen, men sådan skulle det ikke være i dette forår. 

Før jul kørte alt næsten normalt. På damesiden måtte vi dog ud i pludselig at skulle sige farvel til den nye 1. holdstræner og jeg vil gerne benytte lejligheden til at sige tak til Benjamin, der overtog og ikke mindst til spillerne der i den grad rykkede sammen i bussen og vendte det der på et tidspunkt lignede et dårligt resultat til at placere sig på en flot 3. plads. Det var også dejligt at se hvordan Anne og Karina gik ind og tog ansvar både til træning og i kampene. Stor tak til dem. 

Årets placeringer

Hold Række Placering 
U6-8 Deltaget med hold ved 5 stævner 
U11P 1 Nr. 2 
U11P 2 Nr. 3 
U11D Nr. 6 
U13P Nr. 6 
U13D 1 Nr. 2 
U13D 2 Nr. 5 
U15D 2. div. Nr. 5 
Dame 1 3. div. Nr. 3 
Dame 2 Kval. Nr. 8 
Dame 3 (koner) Serie 1 Nr. 4 
Dame 4 Serie 2 Nr. 4 
Dame 5 Serie 2 Nr. 1 
Herre 1 Kval. Nr. 10 
Herre 2 Serie 1 Nr. 4 
Herre 3 Serie 2 Nr. 4 
Herre 4 Serie 3 Nr. 2 

TAK!! 

Der skal fra min side lyde en stor tak til alle, ingen nævnt ingen glemt, der i løbet af året har hjulpet med stort og småt. Uden jeres hjælp ville vi ikke kunne drive en så stor forening. 

Og ”farvel” 

Som de fleste nok har kunnet læse af indkaldelsen har jeg efter noget der nærmer sig 15 år i bestyrelsen valgt at overlade opgaven med at føre klubben videre til yngre kræfter. Jeg vil stadig spøge i kulissen, men især det sidste 1½ år har virkelig trukket tænder ud og jeg glæder mig til at kunne sætte mig lidt på bagsædet og være med til at videreføre klubbens værdier og det arbejde der især de sidste 5 år har været med til at fordoble medlemstallet.